چه کسی آنلاین است؟

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

رویش_اعتقادی

تاریخ انقضای اسلام

یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 06:06 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

. برخی بر این باورند که احکام و تعالیم اسلام برای 1400 سال گذشته است و بدرد بشر قرن 21 نمی خورد و نمی تواند پاسخ گوی نیازهای وی باشد. بشر امروزی تغییر کرده و به رشد و پیشرفت رسیده. به عبارت دیگر، دین اسلام تاریخ مصرفی داشت که آن هم دیگر به انقضا رسیده.
-در پاسخ این عده، باید پرسید منظور شما از تغییر بشر و جوامع بشری چیست؟ آیا بشر تغییر ماهیت داده و اساسا بشر امروزی غیر از بشردیروز است؟ همانند آب که قبل از بخار شدن تحت قوانین مایعات بود و پس از آن دیگر قوانین مایعات بر آن جاری نیست، چون ماهیت آن تغییر پیدا کرده؟روشن است که بشر امروز با همه تغییراتی که در زندگی خود ایجاد کرده، همان بشر 1400 سال گذشته است. -مگر انسان ها با وجود همه تفاوت ها در فرهنگ و نژاد و... دارای ذات و فطرتی واحد نیستند؟ مگر انسان ها در نیاز های اساسی همانند نیست؟ آیا در طول تاریخ، بشری و جود داشته که گرسنگی و تشنگی نداشته باشد و احتیاجی به خواب پیدا نکند؟ آیا در طول تاریخ، بشری وجود داشته که حس محبت و دشمنی نداشته باشد؟ یا بدنبال کمال و زیبایی نباشد؟ یا بدنبال رفاه و آرامش نرود؟ و ...بنابراین بشر با وجود تمامی تفاوت ها و تغییرها دارای ذات و فطریات مشترک است و نیاز های اساسی وی تغییر نمی کند.از سوی دیگر اسلام ادعا دارد که قوانین و تعالیم او مطابق با فطرت بشری است.حال اگر ثبات ذاتی و فطری آدمی را قبول کنیم و آموزه های دینی را مطابق فطرت بشری بدانیم، باز می توانیم برای این دین، تاریخ انقضاء تعیین کنیم و آن را ناظر به انسان های خاص در مقطعی خاص از زندگی بشر بدانیم؟?البته از آنجا که اسلام ادعای جامعیت و جاودانگی دارد، تغییرات زندگی بشر را نادیده نگرفته و با وضع قوانین ثانوی که با تغییر شرائط، آن ها هم تغییرمی کنند و با باز گذاشتن راه فقاهت و اجتهاد، پاسخگوی تغییرات حیات بشری بوده است.با این بیان بنظر میرسد دیگر توجیهی برای تاریخ انقضا داشتن اصل اسلام باقی نمی ماند.
مجید نقی لو

خواندن 69 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 385
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family