چه کسی آنلاین است؟

ما 50 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

رویش_قرآنی

تدبری در سوره یوسف

یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 06:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

قالَ يَا بُنَيَّ لاَ تَقْصُصْ رُؤْيَاكَ عَلَى إِخْوَتِكَ فَيَكِيدُواْ لَكَ كَيْداً إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلإِنسَانِ عَدُوٌّ مُّبِينٌ (5)قالَ يَا بُنَيَّ لاَ تَقْصُصْ رُؤْيَاكَ عَلَى إِخْوَتِكَ فَيَكِيدُواْ لَكَ كَيْداً إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلإِنسَانِ عَدُوٌّ مُّبِينٌ (5)
در مقابل همه ی نعمت ها ، بلااستثنا مشکلات و موانعی هست. مثل آفات مرتبط با نعمت ها ، ناشکری ، از دست رفتن آن ها ، حسادت ها ، مکر و حیله ها ، ناامیدی ها ، بی توجهی ها ، کوچک شمردن نعمت ها و... .در این آیه میبینیم که حضرت یعقوب(ع) با شنیدن خواب بسیار زیبا و ارزشمند و بشارت بخش حضرت یوسف (ع) بلا فاصله به فکر حفظ آن نعمت و جلوگیری از مشکلات احتمالی می افتد . و فرزندش را از تعریف خواب به برادرانش منع می کند ، مبادا در اثر حسادت و ... حضرت یوسف (ع) به دردسر افتد و نعمت الهی به خطر افتد.
در ادامه به یک نکته کلی اشاره میکند که نه فقط کید برادران و بلکه تمامی مشکلات و موانع را به آن وسیله متذکر می شود.آری بزرگترین مشکل در مقابل نعمت ها ، دشمنی شیطان است که به آشکارا ، تهدید بزرگ برای انسان به شمار می آید که تمام تلاشش را برای دشمنی ، و نه فقط در خفا بلکه به عیان و آشکارا انجام خواهد داد تا به هر وسیله و طریق ممکن انسان را ناکام بگذارد.?شیطان تاب نمی آورد که ببیند انسان متنعم از نعمت های الهی گردد و سعی خواهد کرد آن نعمت را تبدیل به نقمت کند.
مهدی باقری

خواندن 115 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 387
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family