چه کسی آنلاین است؟

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

جریان شناسی چیست(1)

دوشنبه, 27 شهریور 1396 ساعت 05:37 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

جریان شناسی چیست(1)

استاد خسرو پناه

جریان عبارت است از " جمعیت نظامندمدیریت شده و تاثیر گذار بر جامعه ". این جریان در عرصه های فرهنگی < سیاسی > اجتماعی، اقتصادی و فکری رخ می دهد. مثلا اگر تاثیرگذاری جریانی بر عرصه فرهنگ باشد، می شود جریان فرهنگی....

با این تعریف، جریان حتما باید به یک نهاد اجتماعی تبدیل شود و شامل یک جمعیت باشد. البته این بدان معنی نیست که همه جمعیت یک جریان، آگاهانه از آن جریان حمایت میکنند. به عبارتی گاهی ممکن است جمعیت زیادی به طور ناخودآگاه به یک جریان کمک کنند. ولی به هرحال آنها هم جزء جمعیت حساب می شوند. اما جمعیت میتواند پنهان یا آشکار باشد. فعال یا منفعل باشد. مثلا نمیتوان همه بی حجاب ها را هوادار جریان ضد دینی به حساب آورد. از سوی دیگر باید توجه داشت که هیچ موقع، فرد به تنهایی یک جریان نیست. البته ممکن است لیدر یک جریان باشد و یا زمینه ساز یک جریان و یا جریان ساز شود، اما به تنهایی نمیتواند یک جریان باشد.

ظاهرا کلمه جریان شناسی،یک واژه ایرانی است و خود ما برای اولین بار آن را جعل کرده ایم. البته به این معنی نیست که در غرب، محتوای کار جریان شناسی هم وجود ندارد. شاید " تیپولوژی " را بتوان به عنوان معادل انگلیسی آن به کار برد، مثلا آنها درباره شخصیت های جریان سازی مثل شهید مطهری، آیت الله طالقانی، مرحوم شریعتی و ... کارهای متعددی انجام داده اند. یا مثلا درباره جریان های فکری مثل " سنت گرایی " کارها و تحقیقاتی انجام شده است.

کاربرد جریان شناسی

جریان شناسی در زمینه های مختلف تقنینی، امنیتی، فرهنگی و ... به کار می آید. مثلا برای وضع قوانین علیه ضد فرهنگ ها در مجلس، یا تصمیم سازی برای نهادهای امنیتی در برابر این قبیل جریان های فکری نیاز به جریان شناسی است. به طور کلی در هر حرکت فرهنگی، امنیتی یا سیاسی، حتما باید جریان شناسی انجام شود تا معلوم شود که چطور باید با آن تعامل نمود و آن را تایید یا رد کرد، حتی بعضی از جریان ها را نمیتوان حذف کرد، اما میتوان آن را مدیریت یا کنترل نمود و از آن به نفع نظام سود برد. اما اگر جریان ها را درست مدیریت نکنیم، تصمیمات خام و ناپخته ای گرفته خواهد شد. نمونه آن را میتوان در وقایع چند سال گذشته هم مشاهده کرد. مثلا میبینیم فرقه ای در کشور وجود دارد که جمعیت آن اندک باشد و فعالیت یا حامی زیادی هم ندارند. ولی به خاطر مقابله نادرست با انها، ناگهان در جایگاه مظلومیت قرار میگیرند و طرفدار پیدا میکنند و به جریان حداکثری تبدیل می شوند. اما در طرف مقابل، جریان تصوف فرقه ای وجود دارد که بسیار هم فعال است ولی زیرکانه عمل میکند. هیچکس هم به آن توجه نمیکند.

جریان شناسی به درد پیش بینی اینده هم می خورد. مثلا اگر وزارت ارشاد در حوزه موسیقی جریان شناسی انجام می داد، می توانستیم آینده آن ها را هم پیش بینی کنیمکه مثلا موسیقی راک، متال یا رپ به کجا می رسد. اما متاسفانه ما کار زیادی در این حوزه نکرده ایم. اگر میکردیم، می توانستیم جریان های فکری و فرهنگی آینده را پیش بینی کنیم. در حالی که غرب در این باره غیرفعال نبوده است. مثلا همین فتنه 88 و اپوزیسیونی که تشکیل شد، با جریان شناسی انجام شده بود که توانست روی موج احساسات مردم سوار شود و اگر 9 دی نبود معلوم نبود چه بلایی سر نظام می آمد. البته کاربرد جریان شناسی فقط در حوزه حکومتی نیست. مثلا اگر کسی می خواهد کار فرهنگی انجام دهد،نیاز به مطالعات جریان شناسانه دارد . البته کار سختی هم هست.ولی اگرهم انجام نشود، نمی توان انتظار کار مطلوب داشت. در حقیقت جریان شناسی نگاه دیدبانی جامعه است . مثل زمان جنگ که عده ای دیدبان فعالیت ها را رصد میکنند، جریان شناسی هم همین کار را انجام میدهد. عناصر فرهنگی هم بر اساس همین نگاه کارشان را انجام میدهند. البته لازم نیست همه فعالین این دیدبانی را انجام دهند. اما باید تصمیمشان بر اساس یک نگاه جریان شناسانه باشد.

خواندن 490 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 347
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family