چه کسی آنلاین است؟

ما 9 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

به بهانه "نفس"

چهارشنبه, 12 مهر 1396 ساعت 08:15 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

به بهانه "نفس"

در یکی دوسال اخیر فیلمهایی تولید و به نمایش در آمده که علاوه بر محتوای ارزنده بازگو کننده مقطعی از تاریخ سیاسی ایران و فعالیت گروه ها و گرایشات فکری آنها می باشد .برای نمونه می توان به فیلم های  ((سیانور)) ((ماجراری نیمروز)) (( ارمغان تاریکی )) و (( پروانه ها )) اشاره کرد .انچه که در این اثارمورد بررسی قرار گرفته فعالیت سازمان مجاهدین خلق (( منافقین )) می باشد، این سازمان که توانسته بود با برخی ازجذابیت ها  بخشی از جوانان تحصیل کرده دانشگاهی را مجذوب خود نماید،با عملکرد خود تجربه ای گویا از التفاظ و عملکرد التفاظی را تا ابد در تاریخ ایران به نمایش گذاشت.در ماه رمضان امثال سریالی از رسانه ملی پخش شد به نام ((نفس)) که این سریال بر خلاف سایر تولیدات که اثرات فکر التفاطی را بر رفتار اجتماعی و سیاسی به نمایش گذاشته بودند،  اثرات فکر التفاطی بر رفتار خانوادگی و عاشقانه زیستن به نمایش درامدکه چگونه یک فرد التفاطی و منحرف نه تنها رحمی به جامعه و افراد آن نمیکند بلکه در نظر وی ، خانواده نیز از معنا و اعتباری بر خوردار نیست و چگونه نفاق در روابط خانوادگی معنا پیدا میکند .شاید مخاطبینی که سن و سال  کمی دارندبه این تولیدات با نگاه یک اثر سینمایی  نگاه کنند و واقعیتی برای آن ها تصور نکنند،لذا بر آن شدیم به بهانه پخش سریال ((نفس))تاریخچه ای از این سازمان و منابع مطالعاتی آن ها و نوع اندیشه آن ها را با استفاده از منابع معتبر بیان کنیم .گرچه به بهانه ی پخش سریال ((نفس))این مطالب نوشته می شود اما در حقیقت در صدد بیان مظلومیتی هستیم که از زبان رهبر انقلاب بیان شد که فرمودند:نباید بگذارید جای جلاد و شهید عوض شود.

سازمان مجاهدین خلق(منافقین)، نام سازمان مسلحی است که در اواسط دهه ۱۳۴۰ برای مبارزه با حکومت محمد رضا شاه پهلوی تشکیل شد. بنیانگذاران این سازمان، محمد حنیف نژاد، سعید محسن و علی اصغر بدیع زادگان نام داشتند که در پانزدهم شهریور ۱۳۴۴، این سازمان را تاسیس کردند. این ۳ تن از فعالان مسلمان جبهه ملی دوم ایران بودند که پس از تشکیل نهضت آزادی از فعالان یا هواداران آن سازمان بودند. این سازمان که مشی مبارزه مسلحانه را برگزیده بود، این مشی را از سرکوب تظاهرات ۱۵ خرداد ۴۲ توسط رژیم شاه و نیز بی ثمر بودن مبارزات گذشته و نهایتا فراگیر بودن جنبشهای مسلحانه و فرهنگ استفاده از سلاح در منطقه و جهان استنتاج کرده بود.

بنیانگذاران سازمان، در ابتدا ۶ سال را مصروف سازماندهی، جذب نیرو و کسب آموزشهای نظامی کردند، ولی در شهریور ۱۳۵۰، در یک یورش ساواک، نزدیک به ۹۰ درصد افراد سازمان بدون اینکه حتی یک تیر شلیک کنند، دستگیر شدند و به جز چند نفر که اعدام شدند، بقیه از جمله مسعود رجوی تا زمان پیروزی انقلاب، در زندان به سر بردند.

در این میان، فردی بنام احمد رضایی از جمله اعضای مرکزی سازمان بود که در شهریور ۵۰ دستگیر نشد و توانست فرار کند. وی بعدها در نبود اعضای دستگیر شده سازمان، رهبری سازمان را بر عهده داشت. و تا زمان کشته شدنش در ۲۵ خرداد ۱۳۵۲، نقش مهمی در رهبری و سازماندهی مجدد عملیات نظامی منافقین ایفا کرد. بدین ترتیب بقایای سازمان، فعالیت خود را ادامه داد و سازمان با چند عمل مسلحانه در جامعه شناخته شد.

سازمان، در ابتدای کار شروع به تدوین ایدئولوژی خود نمود. در این راستا، در ابتدا مطالعاتی توسط اعضای سازمان صورت گرفت. در منابع مطالعاتی سازمان، هم کتب مذهبی و اسلامی و بویژه آثار مهندس بازرگان و نیز آثار مارکسیتی نیز به چشم می خورد. سازمان در این راستا، شروع به تالیف کتابهایی نمود. نخستین کتاب سازمان مجاهدین خلق(منافقین)، متدولوژی یا شناخت نام داشت که تفاوت چندانی با دیدگاههای مارکسیستی نداشت. این کتاب که حاصل مطالعات جمعی کادرهای اصلی سازمان طی سالهای ۱۳۴۴ ۴۷ بود، با آنکه بر اساس مبانی مارکسیستی اسلامی نوشته شده بود، ولی به لحاظ بینش معرفتی، دقیقا مبانی مارکسیستی را پذیرفته بود. دومین متن تدوین شده در سازمان، کتاب راه انبیاء راه بشر، کار محمد حنیف نژاد است که بر اساس تئوریهای مهندس بازرگان در کتاب راه طی شده نوشته شد. علاوه بر اینها سازمان، چندین کتاب و جزوه دیگر نیز تهیه کرد که می توان به کتاب تکامل و کتاب اقتصاد به زبان ساده اشاره کرد.

بنا به گفته یکی از اعضای مرکزی مجاهدین، تحلیل سازمان بر این بود که برای مبارزه جدی علیه امپریالیسم و دست نشاندگان آن بایستی مبارزه مبتنی بر یک ایدئولوژی اسلامی راستین باشد و باید اسلام را از حشو و زوائد و پیرایه های آن پاک کرد، در این راستا، سازمان، روحانیت را رد می کرد و نقشی برای آن قائل نبود. و معتقد بودند که باید اسلام اصیل و بی پیرایه را از سرچشمه زلال آن، یعنی قرآن و تا حدودی نهج البلاغه و آن هم بر پایه استنباط خود سازمان که به اصطلاح مجهز به علم مبارزه و تشخیص صحیح از سقیم در شرایط پیچیده امروزی است، به دست آورد. سازمان از سوی دیگر، قائل به معصومیت پیامبر اسلام (ص) و ائمه هدی (ع) نبود و معتقد بودند که آنها نیز دچار خطا و اشتباه می شدند. در بخش آموزشهای سیاسی و اجتماعی، بیشتر آنان به نوعی تحت تاثیر مارکسیسم لنینیسم قرار داشته و در علوم اجتماعی، دیدگاههای چپ را به عنوان مسائل علمی می پذیرفتند و در مورد مسائلی فی المثل مانند طبقات جامعه و مناسبات آنان با مسئله تولید و اساسا نظریه ماتریالیسم و غیره ایده های آنان با مارکسیسم تفاوتی نداشت.

به تدریج سازمان منحرف، از مبانی اسلامی دورتر شد و هر چه بیشتر به سمت مارکسیسم تغییر جهت داد تا جایی که در سال ۱۳۵۴ عده ای از افراد سازمان عقاید مذهبی خود را ترک کردند و اعلام می نمودند که مارکسیسم را به عنوان منطق برتر مبارزه و تنها ایدئولوژی مبارزه اختیار کرده اند.

 

خواندن 205 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 354
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family