چه کسی آنلاین است؟

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

زمینه های پیدایش سلفی گری

چهارشنبه, 12 مهر 1396 ساعت 08:24 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

این تیمیه مهم ترین مجتهد سلفی هاست و امروزه که ناکارآمدی اندیشه او در عربستان، هند و مصر آشکار شده است، دانشمندان سلفی تلاش میکنند قرائت هایی جدید و قابل پذیرشی از اندیشه های او ارائه کنند. اگرچه ابن تیمیه بنیان گذار سلفی گری است، با دقت در فقه و کلام اهل سنت متوجه می شویم این فقه و کلام زمینه های ایجاد سلفی گری را داشته است؛ زمینه هایی که شاید بتوان مهم ترینش را دور شدن آرام آرام فقهای اهل سنت از استدلال های عقلانی و گرایش آنها به فهم ظاهری کلام خدا و سنت پیامبر دانست. به نظر می رسد خوب است ابتدا کمی با گرایش های متفاوت اهل سنت در کلام و فقه آشنا شویم،شاید روش برداشت آنها را از سخنان و اندیشه های ابن تیمیه بهتر درک کنیم.

مکاتب فقهی اهل سنت

نگاه اهل سنت به سخن و سنت رسول خدا را، پس از او، می توان در دو گروه اصلی دسته بندی کرد: اصحاب حدیث که در فتواهایشان بیش تر استناداتشان به ظاهر احادیث پیامبر است و در فهم سخنان پیامبر خیلی کم استدلال های عقلانی می کنند. و اصحاب رای که روشی مخالف با روش اصحاب حدیث دارند و در فتواهایشان در مراجعه به سخن و سنت رسول بر نظر و اجتهاد خود تاکید می کنند. عالملن اهل سنت بنابر دوری و نزدیکی نظرشان به یکی از این گروه ها فتواهای فقهی متفاوتی ارایه کرده اند طوری که در دوره ای بیش از چهل مکتب فقهی میان اهل سنت رایج بوده است؛ البته آرام آرام آن مکتب ها به چهار مکتب اصلی تقلیل یافته اند: حنفی، مالکی، شافعی و حنبلی.

اولین و قدیمی ترین مکتب اهل سنت مکتب حنفی است که نعمان بن ثابت، معروف به ابو حنیفه، آن را بنیان گذاشته است. نعمان در سال 80 هجری شمسی به دنیا آمده و سال 151 هجری شمسی فوت کرده است. برخی می گویند ابو حنیفه ایرانی بوده است و برخی او را اهل شبه جزیره می دانند. برای اهل سنت، پس از پیامبر، خلفای چهارگانه و امام حسن و امام حسین، ابو حنیفه شریف ترین انسان است. بیس تر اهل سنت حنفی مذهب هستند و در کشورهای آسیای میانه، افغانستان، پاکستان، چین، ترکیه، بالکان، شبه قاره هند، اندونزی، مالزی و آسیای مرکزی پراکنده اند. در ایران هم تعدادی حنفی مذهب هستند که در شمال شرقی، شرق و جنوب شرقی کشور زندگی می کنند. نعمان شاگرد امام صادق (علیه السلام ) و از نخستین مجتهدان اصحاب رای بود.

دومین مکتب فقهی اهل سنت بر آرا و اندیشه های مالک بن انس متکی است و به آن مکتب مالکی می گویند. مالک عرب قحطانی بوده، سال 95 هجری شمسی به دنیا آمده و سال 179 هجری شمسی مرده است. بیش تر مسلمانان آفریقا مالکی مذهب هستند.

شاید مهم ترین تفاوت مالک ( و علمای مالکی ) تاکید بر مصلحت است که راه های بسیاری را بر فقیهان گشود و تنگناها و سختی های فتوا دادن بر اساس نیازهای مردم را هموار کرد.

مکتب شافعی سومین مکتب فقهی اهل سنت بود که آن را محمد بن ادریس شافعی بنیان گذاشت. محمد شاگرد مالک بود و سال 151 هجری شمسی به دنیا آمد و سال 204 مرد. بعد از ابو حنیفه میان اهل سنت بیش ترین پیروان را محمد بن ادریس شافعی دارد و بیش تر آن ها در شرق آفریقا، جنوب شرق آسیا، مصر، اردن، عراق، یمن، چین، اندونزی، سیلان، فیلیپین، جاوه، هند، پاکستان و کردستان ایران زندگی می کنند. محمد بن ادریس قریشی و در مدینه شاگرد مالک بود، بعد از مرگ مالک، به یمن رفت و از درس فقهای شیعه زیدی استفاده کرد. سپس به شبه جزیره بازگشت و با تلفیق مکتب اهل حدیث و مکتب اصحاب رای با مکتب شیعیان زیدی فقهی میانه و معتدل ارایه داد که البته بیشتر به اهل حدیث نزدیک بود. او در فتواهایش بیش از ابو حنیفه و مالک بر حدیث ترکیب می کرد و خبر واحد را مثل قرآن معتبر می دانست، مگر آنکه در سنت پیامبر چیزی خلافش میدید؛ در فن و تفسیر قرآن و روایت هم ظاهر متن را اصل می دانست.

متاخرترین مکتب اهل سنت را احمد بن حنبل بنیان گذاشت که سال 164 هجری شمسی در بغداد به دنیا آمده و سال 241 درگذشته است. او عرب بوده و گویا زمانی اجدادش در ایران ( در مرو ) میزیسته اند. اکثر مسلمانان عربستان، امارات و قطر پیرو مکتب او حنبلی مذهب هستند پسر حنبل از هواداران اهل حدیث بود.

سه قرن بعد از پسر حنبل احمد بن تیمیه سلفی گری را به اوج رساند تقی الدین احمد پسر تیمیه سال 642 هجری شمسی در حران سوریه به دنیا آمد. پدر، پدربزرگ و عمویش از بزرگان فقه حنبلی بودند

خواندن 195 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 356
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family